Rohm Semiconductor MCR006YZPF4700
MCR006YZPF4700 picture photo
Mfg. Part Number
MCR006YZPF4700
Brief Description
RES SMD 470 OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
MCR006YZPF4700.pdf
Availability of MCR006YZPF4700
QUANTITY
MCR006YZPF4700 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR006YZPF4700
Internal Part NumberEIS-MCR006YZPF4700
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR006YZPF4700
Related LinksMCR006Y, MCR006YZPF4700 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR006YZPF4700 Details Description
Related parts for MCR006YZPF4700
LASER MODULE MICRO 640NM 5MW datasheet.pdf
CABLE PRINTER IEEE1284 1.8M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH DIP 1/2 PITCH datasheet.pdf
CONN RCPT .125 PIN 22-18AWG datasheet.pdf
RES SMD 2.21 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf