Rohm Semiconductor MCR006YZPF4873
MCR006YZPF4873 picture photo
Mfg. Part Number
MCR006YZPF4873
Brief Description
RES SMD 487K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
MCR006YZPF4873.pdf
Availability of MCR006YZPF4873
QUANTITY
MCR006YZPF4873 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR006YZPF4873
Internal Part NumberEIS-MCR006YZPF4873
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)487k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR006YZPF4873
Related LinksMCR006Y, MCR006YZPF4873 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR006YZPF4873 Details Description
Related parts for MCR006YZPF4873
RES ARRAY 4 RES 3.3K OHM 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 25V 20% 2312 datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES 250 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 700V 1A SOT223 datasheet.pdf
Connector Receptacle 2 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
MINIFIT SR HDR VERT 250 CLIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 74POS .125" datasheet.pdf
DIODE FAST REC 200V 1A DO214AC datasheet.pdf