Rohm Semiconductor MCR006YZPF9102
MCR006YZPF9102 picture photo
Mfg. Part Number
MCR006YZPF9102
Brief Description
RES SMD 91K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
MCR006YZPF9102.pdf
Availability of MCR006YZPF9102
QUANTITY
MCR006YZPF9102 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR006YZPF9102
Internal Part NumberEIS-MCR006YZPF9102
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)91k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR006YZPF9102
Related LinksMCR006Y, MCR006YZPF9102 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR006YZPF9102 Details Description
Related parts for MCR006YZPF9102
RES 22K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS .100 VERT TIN datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 10POS STR datasheet.pdf
RES SMD 73.2K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 287K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HOUSING ABS GRAY 12.56"X14.29" datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
CABLE CAT6 8COND 23AWG BLU 3000' datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle/Tab 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 100V 2A WOM datasheet.pdf