Rohm Semiconductor MCR006YZPF9103
MCR006YZPF9103 picture photo
Mfg. Part Number
MCR006YZPF9103
Brief Description
RES SMD 910K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
MCR006YZPF9103.pdf
Availability of MCR006YZPF9103
QUANTITY
MCR006YZPF9103 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR006YZPF9103
Internal Part NumberEIS-MCR006YZPF9103
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)910k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR006YZPF9103
Related LinksMCR006Y, MCR006YZPF9103 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR006YZPF9103 Details Description
Related parts for MCR006YZPF9103
FIXED IND 56UH 191MA 5.5 OHM SMD datasheet.pdf
CARDEDGE 72POS DL .156 LOPRO BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE EMC/RFI 7A datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 35.7KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 54MA 80.6 OHM datasheet.pdf
PDU 3-PHASE MONITORED 120V 5.7KW datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS JAM NUT PIN datasheet.pdf