Rohm Semiconductor MCR006YZPJ120
MCR006YZPJ120 picture photo
Mfg. Part Number
MCR006YZPJ120
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 12 OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
MCR006YZPJ120.pdf
Availability of MCR006YZPJ120
QUANTITY
MCR006YZPJ120 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR006YZPJ120
Internal Part NumberEIS-MCR006YZPJ120
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package15,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR006YZPJ120
Related LinksMCR006, MCR006YZPJ120 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR006YZPJ120 Details Description
Related parts for MCR006YZPJ120
BATT PACK 8.4V AA BUTTON NIMH datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 630V X7R 1808 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 100V U2J 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" 58A NM datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.8VOUT 50W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 3W DO204AL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 106.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf