Rohm Semiconductor MCR006YZPJ163
MCR006YZPJ163 picture photo
Mfg. Part Number
MCR006YZPJ163
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 16K OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
MCR006YZPJ163.pdf
Availability of MCR006YZPJ163
QUANTITY
MCR006YZPJ163 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR006YZPJ163
Internal Part NumberEIS-MCR006YZPJ163
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package15,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR006YZPJ163
Related LinksMCR006, MCR006YZPJ163 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR006YZPJ163 Details Description
Related parts for MCR006YZPJ163
RES SMD 249 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
VARISTOR 212V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 8 IN 4 OUT 24V datasheet.pdf
IC OPAMP ZRO-DRFT 350KHZ 8VSSOP datasheet.pdf
LCD DISPLAY TFT 480X272 TRANS datasheet.pdf
Crystal 32.0000MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPDT 8A 9V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 498MA 650 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT D-SUB 50POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.01UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf