Rohm Semiconductor MCR006YZPJ202
MCR006YZPJ202 picture photo
Mfg. Part Number
MCR006YZPJ202
Brief Description
RES SMD 2K OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
MCR006YZPJ202.pdf
Availability of MCR006YZPJ202
QUANTITY
MCR006YZPJ202 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR006YZPJ202
Internal Part NumberEIS-MCR006YZPJ202
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR006YZPJ202
Related LinksMCR006, MCR006YZPJ202 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR006YZPJ202 Details Description
Related parts for MCR006YZPJ202
SHIELD BAG 4X26" METAL-OUT 100PK datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 44POS .050" SLD datasheet.pdf
FUSE 160A 690V 00TN/80 AR UR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC SIMPLEX datasheet.pdf
CONN IDC 6POS 2.54MM 28AWG TIN datasheet.pdf
FUSE STRIP 325A 48VDC BOLT MOUNT datasheet.pdf
INTERFACE UNITS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
D4N-9162 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 62 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf