Rohm Semiconductor MCR006YZPJ303
MCR006YZPJ303 picture photo
Mfg. Part Number
MCR006YZPJ303
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 30K OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
MCR006YZPJ303.pdf
Availability of MCR006YZPJ303
QUANTITY
MCR006YZPJ303 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR006YZPJ303
Internal Part NumberEIS-MCR006YZPJ303
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package15,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR006YZPJ303
Related LinksMCR006, MCR006YZPJ303 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR006YZPJ303 Details Description
Related parts for MCR006YZPJ303
RES SMD 154 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC ENCODER 8INP PRIORITY 20-PLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 15.5-20 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
IC FPGA 880 I/O 1760FBGA datasheet.pdf
RES SMD 102 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BUMPER CYLIN 0.626" DIA BLK datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
XCEDE HD 2W 3PVH 4COL WK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 9POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
LED CONN CBL ASSY 5MM datasheet.pdf