Rohm Semiconductor MCR006YZPJ821
MCR006YZPJ821 picture photo
Mfg. Part Number
MCR006YZPJ821
Brief Description
RES SMD 820 OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
MCR006YZPJ821.pdf
Availability of MCR006YZPJ821
QUANTITY
MCR006YZPJ821 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR006YZPJ821
Internal Part NumberEIS-MCR006YZPJ821
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)820
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR006YZPJ821
Related LinksMCR006, MCR006YZPJ821 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR006YZPJ821 Details Description
Related parts for MCR006YZPJ821
IC MOTOR DRIVER PAR 24POWERDIP datasheet.pdf
10P RECPT KIT CIR PWR CONN datasheet.pdf
RES ARRAY 11 RES 120 OHM 12SIP datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 5.7A 47.7 MOHM datasheet.pdf
CONN RECEPT 14POS .80MM DUAL SMD datasheet.pdf
IGBT 1200V 40A 192W TO247-3 datasheet.pdf
RES 102K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf