Rohm Semiconductor MCR01MRTF1003
MCR01MRTF1003 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MRTF1003
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MRTF1003.pdf
Availability of MCR01MRTF1003
QUANTITY
MCR01MRTF1003 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MRTF1003
Internal Part NumberEIS-MCR01MRTF1003
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MRTF1003
Related LinksMCR01M, MCR01MRTF1003 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MRTF1003 Details Description
Related parts for MCR01MRTF1003
IC SRL CONFIG EEPROM 64K 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 6.65K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
1A LINEAR LI-ION BATTERY CHARGER datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 30PPM datasheet.pdf
COMBO 5W5 F PCB STR 50O TIN datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf
1500UF 100V 25X50MM 105C 10000H datasheet.pdf