Rohm Semiconductor MCR01MRTF1203
MCR01MRTF1203 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MRTF1203
Brief Description
RES SMD 120K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MRTF1203.pdf
Availability of MCR01MRTF1203
QUANTITY
MCR01MRTF1203 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MRTF1203
Internal Part NumberEIS-MCR01MRTF1203
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MRTF1203
Related LinksMCR01M, MCR01MRTF1203 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MRTF1203 Details Description
Related parts for MCR01MRTF1203
IC DSP EMBED V.90 MODEM 144-LQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS DL.05" PCB/SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG WHITE 100' datasheet.pdf
IC FPGA 285 I/O 484FCBGA datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 640MA 120 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf