Rohm Semiconductor MCR01MRTF1243
MCR01MRTF1243 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MRTF1243
Brief Description
RES SMD 124K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MRTF1243.pdf
Availability of MCR01MRTF1243
QUANTITY
MCR01MRTF1243 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MRTF1243
Internal Part NumberEIS-MCR01MRTF1243
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)124k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MRTF1243
Related LinksMCR01M, MCR01MRTF1243 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MRTF1243 Details Description
Related parts for MCR01MRTF1243
SIDACTOR 2CHP 340V 400A TO220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8K FLASH 20SOIC datasheet.pdf
IC EEPROM 512KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC BUFF/DVR 16BIT N-INV 48SSOP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 1KB FLASH 14TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONN HDR 80POS 1.27MM datasheet.pdf
TV 15C 14#20 1#16 PIN PLUG datasheet.pdf
680UF 63V 18X38MM 125C 8000H datasheet.pdf