Rohm Semiconductor MCR01MRTF1402
MCR01MRTF1402 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MRTF1402
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 14K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MRTF1402.pdf
Availability of MCR01MRTF1402
QUANTITY
MCR01MRTF1402 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MRTF1402
Internal Part NumberEIS-MCR01MRTF1402
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)