Rohm Semiconductor MCR01MRTF1800
MCR01MRTF1800 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MRTF1800
Brief Description
RES SMD 180 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MRTF1800.pdf
Availability of MCR01MRTF1800
QUANTITY
MCR01MRTF1800 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MRTF1800
Internal Part NumberEIS-MCR01MRTF1800
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MRTF1800
Related LinksMCR01M, MCR01MRTF1800 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MRTF1800 Details Description
Related parts for MCR01MRTF1800
RES ARRAY 13 RES 5.1K OHM 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.13K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1.45W MONO 8SON datasheet.pdf
POT 25K OHM 1/2W PLASTIC LOG datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
INDICATOR NEON RED PANEL MNT datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 3.1K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf