Rohm Semiconductor MCR01MRTF2400
MCR01MRTF2400 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MRTF2400
Brief Description
RES SMD 240 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MRTF2400.pdf
Availability of MCR01MRTF2400
QUANTITY
MCR01MRTF2400 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MRTF2400
Internal Part NumberEIS-MCR01MRTF2400
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MRTF2400
Related LinksMCR01M, MCR01MRTF2400 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MRTF2400 Details Description
Related parts for MCR01MRTF2400
IC DSC 16BIT 12KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
SENSOR 100PSIG DO DUAL datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 2.75W D 9DSBGA datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 325MA 750 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 1KV X7R 2225 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 411POS GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS JAM NUT PIN datasheet.pdf