Rohm Semiconductor MCR01MRTF2703
MCR01MRTF2703 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MRTF2703
Brief Description
RES SMD 270K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MRTF2703.pdf
Availability of MCR01MRTF2703
QUANTITY
MCR01MRTF2703 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MRTF2703
Internal Part NumberEIS-MCR01MRTF2703
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MRTF2703
Related LinksMCR01M, MCR01MRTF2703 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MRTF2703 Details Description
Related parts for MCR01MRTF2703
IDC CABLE - CSC16G/AE16M/CSC16G datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
Connector Receptacle 48 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
ENCODER KIT 2CH 360CPR 3MM datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
2 X 3 POS EXT WALL FEMALE CRIMP datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
M801 26C 26#23 PIN PLUG THRD datasheet.pdf
15UF 40V 7,6X20,4MM 125C 20000H datasheet.pdf