Rohm Semiconductor MCR01MRTF3572
MCR01MRTF3572 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MRTF3572
Brief Description
RES SMD 35.7K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MRTF3572.pdf
Availability of MCR01MRTF3572
QUANTITY
MCR01MRTF3572 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MRTF3572
Internal Part NumberEIS-MCR01MRTF3572
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)35.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MRTF3572
Related LinksMCR01M, MCR01MRTF3572 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MRTF3572 Details Description
Related parts for MCR01MRTF3572
RES 6.8K OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 24V datasheet.pdf
IC 3.3V PLL CLOCK-DRVR 24-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 96.8VC SMC datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 7.5NS 132CSBGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS PIN datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M10 NYLON 41MM datasheet.pdf
CABLE TIE SCREW MOUNT:NYL NATURA datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 30POS DUAL PCB datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 2.54MM datasheet.pdf