Rohm Semiconductor MCR01MRTF3901
MCR01MRTF3901 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MRTF3901
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.9K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MRTF3901.pdf
Availability of MCR01MRTF3901
QUANTITY
MCR01MRTF3901 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MRTF3901
Internal Part NumberEIS-MCR01MRTF3901
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MRTF3901
Related LinksMCR01M, MCR01MRTF3901 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MRTF3901 Details Description
Related parts for MCR01MRTF3901
IC REG BUCK ADJ 0.55A 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 3.5MM datasheet.pdf
POT JOYSTICK 100K OHM W/SWITCH datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 300W datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL R/A 48POS datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 250PS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf