Rohm Semiconductor MCR01MRTF4222
MCR01MRTF4222 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MRTF4222
Brief Description
RES SMD 42.2K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MRTF4222.pdf
Availability of MCR01MRTF4222
QUANTITY
MCR01MRTF4222 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MRTF4222
Internal Part NumberEIS-MCR01MRTF4222
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MRTF4222
Related LinksMCR01M, MCR01MRTF4222 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MRTF4222 Details Description
Related parts for MCR01MRTF4222
CAP 330MF -20% +80% 5.5V T/H datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
VARISTOR 61.2V 250A DISC 7MM datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 3/8-24 UNF 1-5V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 100KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 104MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.1A 3DFN datasheet.pdf