Rohm Semiconductor MCR01MRTF5100
MCR01MRTF5100 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MRTF5100
Brief Description
RES SMD 510 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MRTF5100.pdf
Availability of MCR01MRTF5100
QUANTITY
MCR01MRTF5100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MRTF5100
Internal Part NumberEIS-MCR01MRTF5100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MRTF5100
Related LinksMCR01M, MCR01MRTF5100 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MRTF5100 Details Description
Related parts for MCR01MRTF5100
IND DELAY LINE 100PS 3 OHM SMD datasheet.pdf
IC 2BIT BUS SWITCH 2PORT 8-MSOP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONNECTOR SPEC KIT PADDLE BRD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS PIN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 2AWG RED 1000' datasheet.pdf
CAP CER 11PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
RD/HF CONNECTORS datasheet.pdf
CTV 26C 26#20 SKT PLUG datasheet.pdf
22UF 400V 12,5X25 datasheet.pdf