Rohm Semiconductor MCR01MRTF6801
MCR01MRTF6801 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MRTF6801
Brief Description
RES SMD 6.8K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MRTF6801.pdf
Availability of MCR01MRTF6801
QUANTITY
MCR01MRTF6801 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MRTF6801
Internal Part NumberEIS-MCR01MRTF6801
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MRTF6801
Related LinksMCR01M, MCR01MRTF6801 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MRTF6801 Details Description
Related parts for MCR01MRTF6801
CONN EDGECARD 80POS .156 WW datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 51.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A SOD123 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 8PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM T412 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS datasheet.pdf