Rohm Semiconductor MCR01MRTF9762
MCR01MRTF9762 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MRTF9762
Brief Description
RES SMD 97.6K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MRTF9762.pdf
Availability of MCR01MRTF9762
QUANTITY
MCR01MRTF9762 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MRTF9762
Internal Part NumberEIS-MCR01MRTF9762
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)97.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MRTF9762
Related LinksMCR01M, MCR01MRTF9762 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MRTF9762 Details Description
Related parts for MCR01MRTF9762
TVS DIODE 342VWM 548VC DO201AE datasheet.pdf
BATT PACK 4.8V AA BUTTON NIMH datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
21P MTA100 CONN ASSY GRN LF datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 36DSO datasheet.pdf
IC FPGA 317 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
OSC XO 156.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf