Rohm Semiconductor MCR01MRTJ114
MCR01MRTJ114 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MRTJ114
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 110K OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MRTJ114.pdf
Availability of MCR01MRTJ114
QUANTITY
MCR01MRTJ114 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MRTJ114
Internal Part NumberEIS-MCR01MRTJ114
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MRTJ114
Related LinksMCR01M, MCR01MRTJ114 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MRTJ114 Details Description
Related parts for MCR01MRTJ114
RACK ECONOMIZER 66.56X22X 30.75" datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf