Rohm Semiconductor MCR01MRTJ150
MCR01MRTJ150 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MRTJ150
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 15 OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MRTJ150.pdf
Availability of MCR01MRTJ150
QUANTITY
MCR01MRTJ150 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MRTJ150
Internal Part NumberEIS-MCR01MRTJ150
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MRTJ150
Related LinksMCR01M, MCR01MRTJ150 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MRTJ150 Details Description
Related parts for MCR01MRTJ150
RES 2 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
JUMPER-H1504TR/A3049R/H1504TR12" datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC CTRLR HOTSWAP HV LATCH 8SOIC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CIRC SC70-5 datasheet.pdf
EYEPIECES FOCUS 10X 10X10 1MM datasheet.pdf
RES 200K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 287K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE SOCKET 4POLE datasheet.pdf
FRICTION LATCH HDR SNGL RA datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 10% 10V RADIAL datasheet.pdf