Rohm Semiconductor MCR01MRTJ241
MCR01MRTJ241 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MRTJ241
Brief Description
RES SMD 240 OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MRTJ241.pdf
Availability of MCR01MRTJ241
QUANTITY
MCR01MRTJ241 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MRTJ241
Internal Part NumberEIS-MCR01MRTJ241
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MRTJ241
Related LinksMCR01M, MCR01MRTJ241 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MRTJ241 Details Description
Related parts for MCR01MRTJ241
CAP CER 220PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 48POS datasheet.pdf
BRIDGE DIODE GPP 0.8A 1000V MBM datasheet.pdf
IC FPGA 356 I/O 456PBGA datasheet.pdf
RES 451K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" 8X UHFM datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 35V RADIAL datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 305 TYP datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf