Rohm Semiconductor MCR01MRTJ393
MCR01MRTJ393 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MRTJ393
Brief Description
RES SMD 39K OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MRTJ393.pdf
Availability of MCR01MRTJ393
QUANTITY
MCR01MRTJ393 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MRTJ393
Internal Part NumberEIS-MCR01MRTJ393
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MRTJ393
Related LinksMCR01M, MCR01MRTJ393 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MRTJ393 Details Description
Related parts for MCR01MRTJ393
IC REG LDO ADJ 5A TO220AB datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.063DIA SILVER datasheet.pdf
RES SMD 11.8 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 25POS datasheet.pdf
SPEAKER DUAL TWIN THIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
SENSOR CURRENT SWITCH 7.5A AC/DC datasheet.pdf
RES SMD 4.64K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf