Rohm Semiconductor MCR01MRTJ510
MCR01MRTJ510 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MRTJ510
Brief Description
RES SMD 51 OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MRTJ510.pdf
Availability of MCR01MRTJ510
QUANTITY
MCR01MRTJ510 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MRTJ510
Internal Part NumberEIS-MCR01MRTJ510
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MRTJ510
Related LinksMCR01M, MCR01MRTJ510 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MRTJ510 Details Description
Related parts for MCR01MRTJ510
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-SSOP datasheet.pdf
IC MUX/SW ANLG LV CMOS 16-QSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 0.15UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 14SO datasheet.pdf
IC CHRGR BATT HE 14-DFN datasheet.pdf
CAP CER 4.9PF 25V T2H 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
LED ORANGE DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL 3W LEFT datasheet.pdf