Rohm Semiconductor MCR01MZPF1961
MCR01MZPF1961 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MZPF1961
Brief Description
RES SMD 1.96K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MZPF1961.pdf
Availability of MCR01MZPF1961
QUANTITY
MCR01MZPF1961 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MZPF1961
Internal Part NumberEIS-MCR01MZPF1961
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.96k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MZPF1961
Related LinksMCR01M, MCR01MZPF1961 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MZPF1961 Details Description
Related parts for MCR01MZPF1961
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 6V 12W datasheet.pdf
CONN ADPT SHELL 24-FLEX CONDUIT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 6AWG BLACK 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP8T SOLDER LUG datasheet.pdf
CONN HDR 54POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 72POS DR LOW P datasheet.pdf