Rohm Semiconductor MCR01MZPF2493
MCR01MZPF2493 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MZPF2493
Brief Description
RES SMD 249K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MZPF2493.pdf
Availability of MCR01MZPF2493
QUANTITY
MCR01MZPF2493 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MZPF2493
Internal Part NumberEIS-MCR01MZPF2493
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MZPF2493
Related LinksMCR01M, MCR01MZPF2493 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MZPF2493 Details Description
Related parts for MCR01MZPF2493
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 7A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 8POS TIN T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 125MW SSMINI3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
UNICARD SHEETS LABEL TERM BLUE datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BERGSTIK SMT datasheet.pdf
CONN EDGECARD .156" 22POS THRUHL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 1W datasheet.pdf