Rohm Semiconductor MCR01MZPF3901
MCR01MZPF3901 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MZPF3901
Brief Description
RES SMD 3.9K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MZPF3901.pdf
Availability of MCR01MZPF3901
QUANTITY
MCR01MZPF3901 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MZPF3901
Internal Part NumberEIS-MCR01MZPF3901
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MZPF3901
Related LinksMCR01M, MCR01MZPF3901 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MZPF3901 Details Description
Related parts for MCR01MZPF3901
Crystal 96.0000kHz 30ppm 12.5pF 50 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SOJ, 5.50mm pitch datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 115VAC TERM datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 5MHZ 8SO datasheet.pdf
MOUNT CIRCULAR TO18 0.180" datasheet.pdf
RES 280 OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf