Rohm Semiconductor MCR01MZPF4640
MCR01MZPF4640 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MZPF4640
Brief Description
RES SMD 464 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MZPF4640.pdf
Availability of MCR01MZPF4640
QUANTITY
MCR01MZPF4640 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MZPF4640
Internal Part NumberEIS-MCR01MZPF4640
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)464
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MZPF4640
Related LinksMCR01M, MCR01MZPF4640 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MZPF4640 Details Description
Related parts for MCR01MZPF4640
RES SMD 5.23KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 84.5 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
MOTOR BRUSHED DC GEAR 1.4W 24V datasheet.pdf
IC PFC datasheet.pdf
ROUTER SPECTRE 3G datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 178 TYP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 1.8A DPAK datasheet.pdf
470UF 400V 40X40MM 85C 10000H datasheet.pdf