Rohm Semiconductor MCR01MZPF5361
MCR01MZPF5361 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MZPF5361
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.36K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MZPF5361.pdf
Availability of MCR01MZPF5361
QUANTITY
MCR01MZPF5361 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MZPF5361
Internal Part NumberEIS-MCR01MZPF5361
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.36k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MZPF5361
Related LinksMCR01M, MCR01MZPF5361 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MZPF5361 Details Description
Related parts for MCR01MZPF5361
IC Z8 ENCORE MCU FLASH 8K 28SSOP datasheet.pdf
CAP MICA 750PF 5% 500V 2220 datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL HS 3/5V 8-DFN datasheet.pdf
RES SMD 1.74KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf