Rohm Semiconductor MCR01MZPF5602
MCR01MZPF5602 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MZPF5602
Brief Description
RES SMD 56K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MZPF5602.pdf
Availability of MCR01MZPF5602
QUANTITY
MCR01MZPF5602 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MZPF5602
Internal Part NumberEIS-MCR01MZPF5602
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MZPF5602
Related LinksMCR01M, MCR01MZPF5602 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MZPF5602 Details Description
Related parts for MCR01MZPF5602
CONN HEADER .100 SINGL STR 5POS datasheet.pdf
RES 62K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 32.4K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC TXRX CLK MULTIPROT 28-SSOP datasheet.pdf
CAP MICA 430PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1.5A DO220AA datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf