Rohm Semiconductor MCR01MZPF68R1
MCR01MZPF68R1 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MZPF68R1
Brief Description
RES SMD 68.1 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MZPF68R1.pdf
Availability of MCR01MZPF68R1
QUANTITY
MCR01MZPF68R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MZPF68R1
Internal Part NumberEIS-MCR01MZPF68R1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MZPF68R1
Related LinksMCR01M, MCR01MZPF68R1 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MZPF68R1 Details Description
Related parts for MCR01MZPF68R1
IC RF TXRX ZIGBEE 2.4GHZ 48-QLP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HEADER 35POS VERT TIN BLK datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS RK1 12A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 13K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
XMITTER MOD 868.35MHZ RFM TX6001 datasheet.pdf
CONN HDR 58POS 0.100 SMD GOLD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 768KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
PT 3C 3#20 PIN PLUG datasheet.pdf
CONN 5POS 1.5MM CRIMP datasheet.pdf