Rohm Semiconductor MCR01MZPJ102
MCR01MZPJ102 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MZPJ102
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1K OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MZPJ102.pdf
Availability of MCR01MZPJ102
QUANTITY
MCR01MZPJ102 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MZPJ102
Internal Part NumberEIS-MCR01MZPJ102
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MZPJ102
Related LinksMCR01M, MCR01MZPJ102 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MZPJ102 Details Description
Related parts for MCR01MZPJ102
SENSOR 1000PSI 1/4-18 NPT 1-5V datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CBL 29POS 0.5MM JMPR TYPE A 3" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
UPS SMART TOWER AVR 120V datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG VIOLET 500' datasheet.pdf
13 MTE VERT SMT HDR FULL LF-PB datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf