Rohm Semiconductor MCR01MZPJ242
MCR01MZPJ242 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MZPJ242
Brief Description
RES SMD 2.4K OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MZPJ242.pdf
Availability of MCR01MZPJ242
QUANTITY
MCR01MZPJ242 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MZPJ242
Internal Part NumberEIS-MCR01MZPJ242
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MZPJ242
Related LinksMCR01M, MCR01MZPJ242 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MZPJ242 Details Description
Related parts for MCR01MZPJ242
FIXED IND 2.2UH 200MA 1.55 OHM datasheet.pdf
CONN RECEPT 1CIR POSTIVE LOCK datasheet.pdf
KIT DESIGN ACC PEAKSWITCH FAMILY datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 3.81MM datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 25A AC/DC datasheet.pdf
POT SLIDE 1M OHM .125W 45MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM T766 datasheet.pdf
TXS RELAY WITH LOW LEVEL SWITCHI datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
OSC XO 10-810MHZ LVDS SMD 3.3V datasheet.pdf