Rohm Semiconductor MCR01MZPJ301
MCR01MZPJ301 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MZPJ301
Brief Description
RES SMD 300 OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MZPJ301.pdf
Availability of MCR01MZPJ301
QUANTITY
MCR01MZPJ301 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MZPJ301
Internal Part NumberEIS-MCR01MZPJ301
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)300
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MZPJ301
Related LinksMCR01M, MCR01MZPJ301 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MZPJ301 Details Description
Related parts for MCR01MZPJ301
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZB16 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A 24SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 32POS GOLD T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
IC FPGA 249 I/O 329BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
CAP CER 20PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 75.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
CONN RJ45 PLUG LOCK-IN DEVICE datasheet.pdf
CAP CER 36PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf