Rohm Semiconductor MCR01MZPJ360
MCR01MZPJ360 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MZPJ360
Brief Description
RES SMD 36 OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MZPJ360.pdf
Availability of MCR01MZPJ360
QUANTITY
MCR01MZPJ360 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MZPJ360
Internal Part NumberEIS-MCR01MZPJ360
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MZPJ360
Related LinksMCR01M, MCR01MZPJ360 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MZPJ360 Details Description
Related parts for MCR01MZPJ360
RES SMD 374 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SIDACTOR 2CHP 240V 400A TO220 datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CARDEDGE 100POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN CIC RCPT 10POS 2.54MM datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR TSOT23-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
INDICATOR INCAND BLUE PANEL MNT datasheet.pdf
RES 0.75 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf