Rohm Semiconductor MCR01MZPJ391
MCR01MZPJ391 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MZPJ391
Brief Description
RES SMD 390 OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MZPJ391.pdf
Availability of MCR01MZPJ391
QUANTITY
MCR01MZPJ391 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MZPJ391
Internal Part NumberEIS-MCR01MZPJ391
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)390
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MZPJ391
Related LinksMCR01M, MCR01MZPJ391 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MZPJ391 Details Description
Related parts for MCR01MZPJ391
MOSFET N-CH 55V 75A TO-220AB datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 3.08V RS 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS STR GOLD T/H datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 940UH 25A 3 MOHM TH datasheet.pdf
RES 22 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 7.77 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100 OHM 8DIP datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 63V 10% 2917 datasheet.pdf