Rohm Semiconductor MCR01MZPJ430
MCR01MZPJ430 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MZPJ430
Brief Description
RES SMD 43 OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MZPJ430.pdf
Availability of MCR01MZPJ430
QUANTITY
MCR01MZPJ430 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MZPJ430
Internal Part NumberEIS-MCR01MZPJ430
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MZPJ430
Related LinksMCR01M, MCR01MZPJ430 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MZPJ430 Details Description
Related parts for MCR01MZPJ430
RES 430 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.8MHZ RRO 8MINISO datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 330K OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 26POS W/SOCKET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 0.82UF 5% 100VDC 2DIP datasheet.pdf