Rohm Semiconductor MCR01MZPJ562
MCR01MZPJ562 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MZPJ562
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.6K OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MZPJ562.pdf
Availability of MCR01MZPJ562
QUANTITY
MCR01MZPJ562 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MZPJ562
Internal Part NumberEIS-MCR01MZPJ562
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MZPJ562
Related LinksMCR01M, MCR01MZPJ562 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MZPJ562 Details Description
Related parts for MCR01MZPJ562
CAP FILM 0.27UF 2% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 7.5A 30 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RS 100 END PLATE RAIL GREY datasheet.pdf
CONN HDR 20PIN GOLD RT ANG PCB datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE 1-WIRE TO92-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
FERRITE BEAD 220 OHM 0402 datasheet.pdf