Rohm Semiconductor MCR03ERTF10R7
MCR03ERTF10R7 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03ERTF10R7
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10.7 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03ERTF10R7.pdf
Availability of MCR03ERTF10R7
QUANTITY
MCR03ERTF10R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03ERTF10R7
Internal Part NumberEIS-MCR03ERTF10R7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)