Rohm Semiconductor MCR03ERTF1242
MCR03ERTF1242 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03ERTF1242
Brief Description
RES SMD 12.4K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03ERTF1242.pdf
Availability of MCR03ERTF1242
QUANTITY
MCR03ERTF1242 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03ERTF1242
Internal Part NumberEIS-MCR03ERTF1242
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03ERTF1242
Related LinksMCR03E, MCR03ERTF1242 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03ERTF1242 Details Description
Related parts for MCR03ERTF1242
HEATSHRINK RNF-100 3"X4' BLK datasheet.pdf
FILTER LINE 1MH 10A HORIZONTAL datasheet.pdf
MIC COND ANALOG NOISE CAN -54DB datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS BOX W/PIN datasheet.pdf
DIGITAL OUTPUT TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
RES 4.46M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
GSM/HSPA datasheet.pdf
SIDE-FIRING WHITE LED datasheet.pdf
FUSE 350A 690V DIN 2 AR datasheet.pdf