Rohm Semiconductor MCR03ERTF1431
MCR03ERTF1431 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03ERTF1431
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.43K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03ERTF1431.pdf
Availability of MCR03ERTF1431
QUANTITY
MCR03ERTF1431 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03ERTF1431
Internal Part NumberEIS-MCR03ERTF1431
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.43k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03ERTF1431
Related LinksMCR03E, MCR03ERTF1431 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03ERTF1431 Details Description
Related parts for MCR03ERTF1431
IDC CABLE - MPD14K/MC14G/X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES MO 1W 360 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 620K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 6.98 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf