Rohm Semiconductor MCR03ERTF1540
MCR03ERTF1540 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03ERTF1540
Brief Description
RES SMD 154 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03ERTF1540.pdf
Availability of MCR03ERTF1540
QUANTITY
MCR03ERTF1540 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03ERTF1540
Internal Part NumberEIS-MCR03ERTF1540
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)154
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03ERTF1540
Related LinksMCR03E, MCR03ERTF1540 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03ERTF1540 Details Description
Related parts for MCR03ERTF1540
LAMP INCAND T1.25 KNURL 6.3V datasheet.pdf
FERRITE BEAD 150 OHM .20A 1806 datasheet.pdf
CONN TERM BLK 21POS 3.5MM R/A BK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
RES SMD 1.6 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
Crystal 54.0000MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP CER 270PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf