Rohm Semiconductor MCR03ERTF1781
MCR03ERTF1781 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03ERTF1781
Brief Description
RES SMD 1.78K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03ERTF1781.pdf
Availability of MCR03ERTF1781
QUANTITY
MCR03ERTF1781 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03ERTF1781
Internal Part NumberEIS-MCR03ERTF1781
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.78k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03ERTF1781
Related LinksMCR03E, MCR03ERTF1781 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03ERTF1781 Details Description
Related parts for MCR03ERTF1781
IC MCU 8BIT 14KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
CHOKE COM MODE FERR 470.0UH SMD datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf