Rohm Semiconductor MCR03ERTF1822
MCR03ERTF1822 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03ERTF1822
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 18.2K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03ERTF1822.pdf
Availability of MCR03ERTF1822
QUANTITY
MCR03ERTF1822 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03ERTF1822
Internal Part NumberEIS-MCR03ERTF1822
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03ERTF1822
Related LinksMCR03E, MCR03ERTF1822 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03ERTF1822 Details Description
Related parts for MCR03ERTF1822
TRANSFORMER FOR ST VIPER datasheet.pdf
IC RHEOSTAT DALLAST 3V 50K 8DIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC REG CTRLR ISO PWM VM 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 3POS 4 POLES 20V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 15A 125V datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING YLW 250PC/PKG datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 5% 1000VDC datasheet.pdf