Rohm Semiconductor MCR03ERTF1873
MCR03ERTF1873 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03ERTF1873
Brief Description
RES SMD 187K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03ERTF1873.pdf
Availability of MCR03ERTF1873
QUANTITY
MCR03ERTF1873 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03ERTF1873
Internal Part NumberEIS-MCR03ERTF1873
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)187k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03ERTF1873
Related LinksMCR03E, MCR03ERTF1873 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03ERTF1873 Details Description
Related parts for MCR03ERTF1873
FERRULE WIRE UNINS 12AWG 500PC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2KB EEPROM 8DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 16PS R/A SHORT LATCH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
MCU RADIO 802.15.4 2.4GHZ 40HVQF datasheet.pdf
Crystal 32.0000MHz 10ppm 12pF 60 Ohm -20°C - 75°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf