Rohm Semiconductor MCR03ERTF2873
MCR03ERTF2873 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03ERTF2873
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 287K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03ERTF2873.pdf
Availability of MCR03ERTF2873
QUANTITY
MCR03ERTF2873 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03ERTF2873
Internal Part NumberEIS-MCR03ERTF2873
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)287k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03ERTF2873
Related LinksMCR03E, MCR03ERTF2873 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03ERTF2873 Details Description
Related parts for MCR03ERTF2873
IC OPAMP VF R-R PREC LN SOT23-5 datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
IC REG QD BCK/LINEAR 16WLCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 185MA 2.8 OHM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf