Rohm Semiconductor MCR03ERTF5103
MCR03ERTF5103 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03ERTF5103
Brief Description
RES SMD 510K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03ERTF5103.pdf
Availability of MCR03ERTF5103
QUANTITY
MCR03ERTF5103 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03ERTF5103
Internal Part NumberEIS-MCR03ERTF5103
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03ERTF5103
Related LinksMCR03E, MCR03ERTF5103 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03ERTF5103 Details Description
Related parts for MCR03ERTF5103
RES SMD 16.2OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MODULE DATA-ACQUISITION 8-CH datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 7.44"L X 4.33"W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.270" 3/5MM 2L datasheet.pdf
RES 825 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH GAAS SPDT 2.4GHZ SC70-6LD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf